Bir seminerde katılımcılardan biri şöyle dedi: “Kınamak yerine koçluk etmek, sanıyorum liderliğin önemli bir özelliğidir. İlk şefimin masasının üzerindeki bir levhada şöyle yazılıydı: HER DENEYİM RUH İÇİN BİR EĞİTİMDİR.

Şefim bana insanları utandırmak yerine davranışlarını biçimlendirmeyi öğretti. Elemanlarım bir yanlış yaptığında kendilerine söyleneni niçin yapmadıklarını dilime dolamak yerine, yanlışı gidermek için şimdi ne yapabileceklerini kendilerine soruyorum. “Geçen hafta bunun bir başka örneğini yaşadım. Yeni elemanlarımızdan biri yazılım programını yanlış kullanarak bilgisayar sistemimizi felce uğrattı. Üstüne üstlük daha önce yedekleme disketlerine kaydetmemiş olduğu için bütün dosyalarımız
silinmişti. Şöyle yapmalıydın cümleleri hemen dilimin ucuna geldi: ‘Veri tabanına nasıl girileceğini bilmediğini önceden bize söylemen gerekirdi.’ ‘Ekran karıştığında bilgisayarı kapatmak yerine açık bırakman gerekirdi.’
“Ne iyi ki, hemen aklıma şefimin ‘Utandırma, biçimlendir” sözü geldi. Kızı parçalamak ve asabını bozmak yerine, kendisine bundan ne ders çıkardığını sordum. Bilgisayarı nasıl kullanması gerektiğini bilmediğini itiraf etti, yapmış olduğu tuzlu hata için özür diledi ve hatasını düzeltmek için mümkün olan her şeyi yapmaya hazır olduğunu söyledi. Kendisine, “kırılan vazonun ardından ağlamanın” bir faydası olmadığını, dosyalarımızı yeniden elde etmek için ne yapabileceğimize bakmamızı söyledim.
“Aynı gün daha sonra büroma gelip yaptığı hataya bu tarzda yaklaştığım için teşekkür etti ve sistemimizi bir daha tehlikeye atmamak için bir eğitim kursuna katılmasının mümkün olup olmadığını sordu. Şöyle dedi: ‘Böyle bir şeyi eski iş yerimde yapmış olsaydım, patronum hâlâ arkamdan küfrediyor olurdu. Zaten bu nedenden oradan ayrıldım. Kaba davranışlarına katlanamaz hale gelmiştim. Bana insan gibi davrandığınız için size teşekkür ederim.’ ”

“Hatanın başarının düşmanı olduğunu düşünmek çok yaygın bir yanlıştır” demişti Thomas J. Watson, “Hata bir öğretmendir, acımasızdır ama en iyisidir. Hatalarınızı sizin için çalışır hale getirin.” Bir dahaki sefere, kendiniz ya da çevrenizdeki birisi bir hata yaptığında, bunun size karşı çalışmasına izin vermek yerine sizin için çalışmasını sağlayın. Can sıkıcı olayları öğretmenler haline getirin, o zaman tatsız birisi olmak yerine çok daha iyi bir insan olabilirsiniz.

Alıntı: Sözlü Dövüş Sanatı Kitabından

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz