Düzensizliğin, hayatımıza kaosu davet ettiğini biliyor muydunuz?

0
968

Evimiz, yaşadığımız yer ruhumuzun aynasıdır… Bizi yansıtır ve enerjimizi de gözler önüne serer. Ruh‬ sağlığı ile birlikte yaşanılan mekan arasındaki sıkı ilişki, ruh sağlığı alanında çalışanlar tarafından iyi bilinmekte. Obsesif olan kişilerin yaşadıkları yerler çamaşır suyu kokar, onların eşyaları simetrik şekilde durur. Depresyondaki insanların ruh hali de evlerine yansır. Örneğin hiç bir şeyin yeri değişmez, bakımsız, kasvetli ve dağınıktır. Hepimizin mutlaka böyle depresif modda olduğumuz anlar olmuştur. Odamızı, salonu dağıtıp toplamaya bile takatimiz kalmamıştır. İçimizin aynası olan yaşadığımız yer de bize uyum sağlar ve kendisini hemen belli eder.

“Evin, bedenindir” der Osho

“Evine nasıl baktığından, kendine nasıl davrandığını görmen mümkündür”

Düzensizliğin her çeşidinin hayatımıza kaosu davet ettiğini biliyor muydunuz?

Feng Shui: Feng “Rüzgar”; Shui “Su” demektir ve Çinlilerin sağlıklı yaşam için yerleşim sanatıdır.

Yeni bir ev alırken, bozuk enerjili bir evi düzenlerken, yeni bir eşya alırken, sağlıklı ve huzurlu yaşam için kullanılır.

Feng Shui sanatında önemli olan 5 element vardır.

Feng Shui’ de 5 Element:

Evimizde 5 element uyum içinde olmalıdır; Toprak‬, metal‬, ‪su‬, ağaç‬, ateş.

Eğer bu elementlerden biri fazlaysa ya da azsa o evde sorun var demektir.

Elementler için her odanızı kontrol edebilir ve sonrasında gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Peki bu elementler neleri temsil eder?

Toprak elementi:

Seramik eşyalar, kare ve dikdörtgen formlar, sarının tonları, manzara resimleri Sadakat, sorumluluk, sabır ve dengeyi temsil eder

Metal Elementi:

Paslanmaz çelik, bakır, gümüş, aliminyum, mermer granit eşyalar, doğal kristaller, beyaz ve metalik gri, daire ve oval şekiller Maddi başarıyı ve düşünce netliğini ifade eder

Su Elementi:

Su ile ilgili her türlü dekor (resim dahil), akvaryumlar, cam, ayna vb eşyalar, asimetrik şekiller, siyah, koyu mavi, gri Bilgelik ve duyguları ifade eder

Ağaç Elementi:

Ahşap olan herşey (masa, sandalye), yeşilin her tonu, bitkiler ve bitki resimleri (perde, örtü de dahil) Aile bağlarını, yeni fikirleri ve yeni başlangıçları temsil eder

Ateş elementi:

Lambalar, mum, şömine, tütsü, yün, kürk, tüylü halılar, üçgen, piramit, koni, kırmızının her tonu Ün, şöhret, başarıyı temsil eder

Günümüz insanının bir hatası, evinde “metal” elementini fazla kullanmasıdır Metal; soğukluk, kavga, ağız bozukluğu ve duygusuzluk getirir Bilgisayar, televizyon, cep telefonu, elektromanyetik alan saçan herşey metal elementidir

Ateş, metali eritir Bu nedenle ateş enerjisi içeren kırmızı renk, mum, tütsü, üçgen ya da koni şekiller, insan ve hayvan resmi içeren sanat eserleri, kürk, yumuşak halı vb eşyalar, metal enerjisini yumuşatır İşiniz bittiğinde, elektromanyetik alan yaratan metalleri mutlaka kapatın ya da üzerlerine bir örtü örtün (annelerimiz boşuna TV örtüsü koymazlardı)

Ya da eğer bir evde kıskançlık, öfke, tutku ve tutarsızlık varsa bu “ateş” elementinin fazla kullanıldığı anlamına gelir Ateşi ise, su yumuşatır Bu şekilde enerjileri dengelemek mümkündür.

Feng Shui Materyalleri:

Bambu ya da metal çanlar, kristaller (kesinlikle temiz olmalılar), akvaryum ya da su içeren cam materyaller (su ve balık, para demektir, ama temiz tutulmazlarsa para gider) Bagua aynası (Sekizgen ayna), bambu flütler, mumlar, tütsüler, doğru renk ve açıda aydınlatma gereçleri

Bunun dışında sizin ruhunuza huzur verecek tablolar (asla Dali ya da Van Gogh değil, kesinlikle canlı bitkiler (Feng Shuide ölü enerji olduğu için kurutulmuş bitki kullanılmaz), temiz tutulan biblolar

Ama bunlar belirli şekillerde yerleştirilmelidir Ve her eşyayı elinize alarak şöyle sormalısınız:

BU ASLINDA NEYİ SEMBOLİZE EDİYOR?

HAYATIMA ENERJİ OLARAK KATKISI YA DA GÖTÜRÜSÜ NEDİR?

İşinize yarayabilecek “Feng Shui Önerilerini” hayatınıza dahil ederek kaosu uzaklaştırma çalışmalarınıza kolaylık, neşe  ve ihtişamla devam edebilirsiniz.

  1. Gereksiz tüm eşyaları atın. Asla kırık, çatlak, bozuk eşya bulundurmayın. Ya tamir edin ya da mutlaka atın gitsin.
  2. Sizde olumsuz anısı olan ya da size hüzün, kızgınlık vb negatif duygular veren tüm eşyalarınızı atın (giysiler dahil).
  3. Ocak ve mutfak bereket‬ sembolüdür. Burası düzensiz ve pisse, asla iki yakanız bir araya gelmez. Ocağın tüm gözlerini kullanın.
  4. Kristal, çan, gümüş, cam eşya ve aynalar, pencereler negatif enerji tutarlar. Bu nedenle temiz olmalı ya da sık sık yıkanmalıdırlar.
  5. Mutfakta, bereket sembolü yiyecek resimleri, bakliyattan cam şişeler kullanın. Buzdolabı üzerine asla kendi fotonuzu koymayın. Hele ki mutfak pisse asla koymayın. Bu sizin duygularınızın donmasıyla eş anlamlıdır.
  6. Klozet kapağınızı, banyo kapılarınızı kapalı tutun. Su elemeti para demektir ve paranın akıp gitmesini istemeyiz. Banyo ve tuvaletiniz pisse, evde akan enerji “ölüdür”. Ruhsal rahatlık ve huzur beklemeyin. Akan ve bozuk musluklar da paranın akması ya da gelişinin tıkanması demektir.
  7. Evinizin eşyaları keskin değil, yumuşak olsun. Keskin dikdörtgen bir yemek masası yerine, yuvarlak ya da oval seçin. Yatağınız ise hiç metal içermesin.

Bazı Hatalar:

Aşksızlıktan şikayet ediyorsunuz ama evinizde hala eski eşinizin/sevgilinizin fotoları baş köşede duruyorsa, ya da eşyaları hala bir yerlerde saklıysa, bu yeni bir aşka izin yok anlamındadır.

Ya da kapınızın girişine koskoca aslan kafası koyduysanız, aslında gayet tehditkar bir hava yaratıyorsunuz ve evinize misafir gelmemesinin sebebi bu olabilir mi? Buna karşın bir köpek biblosu, sizi hırsızlardan koruyacaktır.

Çin’de, sevilmeyen komşularla “Feng Shui” savaşları yapıldığı söylenir. Onlar savaş materyalleri olan kılıç, silah vb keskin maddeleri ya da metalleri, karşı evin göreceği şekilde koyarlar. Bunlara “zehirli ok” derler. Zehirli ok hissettiğiniz insanlarla aranıza “ağaç elementi” koyun. Bu okları işyerinizde de hissedebilirsiniz, bir canlı salon bitkisi (iyi bakılmak şartıyla) idealdir.

Son Söz: Mekanınızı temizlediğinizde, gereksiz olanları attığınızda ve eşyaları sade ve basit şekilde yerleştirdiğinizde, aşk, iş ve maddi yaşamınız yoluna girecek ve hem ruhsal hem fiziksel olarak kesinlikle daha uyumlu olacaksınız. Bunun için inanın pahalı eşyalara gerek yok.

T Roosvelt’in dediği gibi:

“ELİNDE OLANLARLA, BULUNDUĞUN YERDE, ELİNDEN GELENİ YAP”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz