Aşk bağlılıktan özgür olmanın tek yolu. Her şeyi seversen hiçbir şeye ait olmazsın.

… Bir kadının aşkına tutsak olan adam ile bir adamın aşkına tutsak kadın, özgürlüğün değerli tacını giymek içi eşit derecede uygunsuzdur. Ama aşk ile birleşen, ayrılamayan, birbirinden ayırt edilemeyen kadın ve erkek bu ödülü hak ederler.

Mirdad’ın Kitabı’ndan, Mikhail Naimy.

Mirdad’ın Kitabı en sevdiğim kitap. Mirdad hayali bir karakter, ama Mirdad’ın her sözü ve her hareketi müthiş önemli. Bu bir roman olarak değil kutsal kitap olarak okunmalı – belki de tek kutsal kitap.

Ve bu paragrafta Mirdad’ın anlayışını, farkındalığını, görüşünü ancak sezebiliyorsun. Diyor ki, aşk bağlılıktan özgür olmanın tek yolu… ve sen hep aşkın tek bağlılık olduğunu duymuştun! Tüm dinler bu noktada, aşkın tek bağlılık olduğu konusunda hemfikir.

Ben Mirdad’a katılıyorum:

Aşk bağlılıktan özgür olmanın tek yolu. Her şeyi seversen hiçbir şeye ait olmazsın.

Aslında insanın bağlılık olgusunu anlaması gerekiyor. Neden bir şeylere tutunuyorsun? Çünkü onu kaybedeceğini sanıyorsun. Belki birisi onu elinden alacak. Bugün avucunda olanın yarın olmayacağından korkuyorsun sen.

Yarın ne olacağını kim bilebilir? Sevdiğin kişi her kimse – ikisi de mümkün: Daha yakınlaşabilirsin, veya uzaklaşabilirsin. Yine birer yabancı olabilirsin veya onunla öylesine bütünleşirsin ki iki kişi olduğunuzu söylemek bile yanlış olur; tabii iki ayrı beden vardır ama kalpler birdir ve kalbin şarkısı aynıdır ve etrafınızı bir mutluluk bulutu sarar. Sen bu mutluluğun içinde yok olursun: Sen sen değilsin, ben ben değilim. Aşk öyle bir bütündür, öyle büyük ve üstündür ki sen kendin olarak kalamazsın; kendini ortadan kaldırman gerekir.

Peki bu yok olmada kim bağlanacak ve kime? Her şey olduğu gibi. Aşk tam anlamıyla çiçek açtığında, her şey olduğu gibidir. Gelecek korkusu gündeme gelmez; o yüzden bağlılık, tutunma, evlilik, herhangi bir kontrat söz konusu olmaz.

Evlilik dediğin bir iş anlaşmasından başka nedir ki? “Birbirimize belediye memuru önünde bağlılık yemini ediyoruz” – aşka hakaret ediyorsun! Kanuna uyuyorsun, o da var olan en aşağılık şey, ve üstelik en çirkini. Sen aşkı mahkemeye çıkararak asla affedilemeyecek bir suç işliyorsun. Mahkemede belediye memurunun huzurunda “Evlenmek istiyoruz ve evli kalacağız. Bu sözü biz kanuna veriyoruz : Ayrılmayacağız ve birbirimizi aldatmayacağız.” Bunun aşka büyük bir hakaret olduğunu düşünmüyor musun? Kanunu aşkın üstünde tutmuş olmuyor musun?

Kanun sevmesini bilmeyenler içindir. Kanun körler içindir, gözleri olanlar için değil. Kanun kalbin dilini unutanlar ve sadece aklın dilini bilenlere özgüdür. Mirdad’ın söyledikleri öyle değerli ki iyice anlaşılmalı – sırf entellektüel veya sırf duygusal düzeyde değil, bir bütün olarak. Tüm varlığınla onu içmelisin:

Aşk bağlılıktan özgür olmanın tek yolu… çünkü sevdiğin zaman başka bir şey düşünemezsin bile. Her şeyi seversen hiçbir şeye ait olmazsın. Her an yeni bir zafer, yeni güzellikler, yeni şarkılar getirir; her an sana yeni danslar sunar. Belki partnerin değişir, ama aşk aynıdır.

OSHO – Aşk, Özgürlük, Tekbaşınalık kitabından alıntı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz