2018 yılında ne yaptık da 2019 yılında ne yapacağız? Her sene bir öncekinden daha zorlu geçiyor dediğinizi duyar gibiyim… Lakin ben de aynı düşüncelerle savaştığımı itiraf etmeliyim. Tam oldu, evet, öğrendim, işte bunu çözdüm, bu sefer benden daha güçlüsü yok dediğimiz an, tokat gibi çarptı evren suratımıza değil mi?

Bundan daha iyi nasıl olur?

Bunun ötesinde ne yaratabilirim?

İşte bu soruları sormayı bıraktığım anda Osmanlı tokadını yediğimin altını çizmeliyim. Çünkü değişmeyen tek şey değişimin ta kendisi… ve burada kendimizi tamam olduk dediğimiz anda bilinmeyen yerden bir soru kalıbı cümlesi çıkar ve ne olduğumuzu şaşırırız. Aslında bilmeyiz ki o yeni gelen soru kalıbı da bizi bir sonraki soru kalıbına hazırlıyor. Bir sonraki mucizeye hazırlıyor.

Soru kalıbı = Mucize

Dönüp geçmişe baktığımızda aslında aştıklarımızın ve kendimize kattıklarımızın sayesinde bugünde olduğumuzun farkına varmamız da bize önemli bir hediye.

Yorulmadık mı?

Ölesiye hem de…

İsyan etmedik mi?

Bağıra çağıra hem de…

Sevmedik mi?

İçimiz titreye titreye…

Neyi unuttuk peki farkında mısınız?

Neyi unutmuş olabiliriz?

KENDİMİZİ SEVMEYİ!

KENDİMİZE SAYGI DUYMAYI!

KENDİMİZİ ŞIMARTMAYI!

KENDİMİZİ ÖNEMSEMEYİ!

O zaman yeni yılda kendimizi sevmemiz dileğiyle…

Kendinizi sevebilmek zor gelebilir, ancak yapılan araştırmalara göre kendinizi sevmeden hayatta mutlu olmanızın neredeyse imkansız olduğunu biliyor muydunuz?

1. Duygularınızın size verdiği acıyı hissetmeye ve sorumluluğunu üstlenmeye istekli olun

Hissettiğimiz her bir duygu kendimizi sevip sevmediğimize, kendimizden tümüyle vazgeçip geçmediğimize ya da başkalarının üzerimizde denetim kurup kurmadığına dair bize ipuçları verir. İlk adım olarak duygularınıza kucak açın. Kafanızda bir şeyleri takıntı haline getirmek, kendinizi acımasızca eleştirmek, adeta uyuşmak istercesine bir şeylerin bağımlısı olmak ya da hislerinizin sorumlusu olarak başkalarını görmek gibi kendinize hakim olamadığınız duygusal kaçışlar yerine duygularınıza doğru yolculuğa çıkın. Bu aşamada iç konuşmanızın gücünden faydalanabilirsiniz.

2. Öğrenmeye heveslenin

Manevi bağlarımızı kurarken iki olası niyeti gözetiriz: Bağımlılık yaratan ve denetleyici davranış biçimleriyle sorumluluktan kaçınarak acıya karşı kendimizi korumak ve bizlere acı verdiğini düşündüğümüz şeyler veya siz ve başkaları arasında yaşananlara dair bir şeyler öğrenmek. Sevgi dolu yüksek benliğinizi kalbinize taşıyın ve bilinçli olarak kendinizi sevmeyi öğrenmeye çalışın. Bakış açınızı genişletmek de, size çok yardımcı olabilir. Bilmediğiniz yerler keşfetmek perspektifinizi büyütebilir.

3. Yanlış inanışlarınızı ortaya çıkarın

İnançlarınız ve davranışlarınızın derinliklerine dalın ve size acı çektirin bir kimse ya da olaya dair neler olup bitiyor keşfe çıkın. İçinizdeki çocuğa sarılın ve sorun: “Beni endişelendiren, depresyona sokan; bana suçluluk, utanç, kıskançlık, öfke, yalnızlık ya da işe yaramazlık hissi veren tüm acı verici duygular hakkında neler düşünüyor veya yapıyorum?” Cevabı yine kendi içinizden, yani duygularınızdan bekleyin. Tüm bu duyguların kaynağını çözdüğünüzde, bir türlü hakim olamadığınız düşünce ve davranışlarınıza neden olan korkularınızı ve yanlış inanışlarınızı anlamak adına incinen benliğinizi keşfe çıkabilirsiniz.

4. Yüksek benliğinizle diyalog kurun

Size rehberlik eden yüksek benliğinizle iletişim kurmak sandığınız kadar zor değil; önemli olan kendinizi sevmeyi öğrenmeye açık olmanız. Bunun karşılığını derhal ya da zamanla görebilirsiniz. Cevaplar kelimelere, görsellere veya rüyalara bürünebilir. Kalbinizi öğrenmeye açtığınızda cevaplar da gelecektir.

5. Kendinizi sevmeye başlayın

Acılarınızı kabullendiniz, öğrenme eylemine geçtiniz, duygularınızla diyalog kurmaya başladınız ve ruhani rehberinizle bir bağ oluşturdunuz. Şimdi yapmanız gereken ise utanç, endişe ve dürtülerinize teslim olmanızın bir sonucu olan depresyona zamanla iyi gelen sevme eylemine doğru bir adım atmak. Bazen insanlar kendini sevmeyi adeta uykusundan uyandırmanız gereken bir his olarak görüyor. Kendinizi sevmenin iyi bir yolu da “Kendime duyduğum sevgiyi nasıl hissedebilirim?” değil, söz konusu eylemi vurgulayarak “Kendimi sevmek için neler yapabilirim?” sorusunu sormaktır.

6. Attığınız adımları değerlendirin

Sevmeye başladıktan sonra acı, öfke ve utancınızın yok olup olmadığını kontrol edin. Eğer hâlâ yerlerinde duruyorlarsa, size huzur, neşe ve derinden bir içsel değer algısı getirecek sevme eylemlerini ve doğruyu keşfedene dek bahsi geçen adımları tekrarlayın. Zamanla, kendinizi severek hayatınızdaki her şeyin – ilişkileriniz, sağlığınız, ruhsal durumunuz, hayallerinizi ve özgüveninizi dergileme becerileriniz vs.- düzeldiğini keşfedeceksiniz. Kendinizi sevip, kendinizle iletişeme geçmeniz, diğer insanları da sevmenize ve onlarla duygusal bağlar kurmanıza ön ayak olacaktır. Heyecan dolu, neşeli, sımsıcak bir hayatın anahtarı kendinizi sevmenizdir.

Kaynak:

mindbodygreen

psychologytoday

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz